Imunita je akýmsi pomyselným zrkadlom obranného systému nášho organizmu. V súčasnej situácii sme si pre Vás pripravili niekoľko tipov a rád, ako sa chrániť a ako posilniť svoju imunitu. Práve teraz je to totiž dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.
Používajte ochranu úst a rukavice
Používanie ochrany úst (rúšok) je dnes už povinnosťou. Netreba však zabúdať pribaliť si aj rukavice vždy, keď idete do obchodu, MHD či inde, kde je to nápomocné. Ak používate jednorazové rúška a rukavice, nezabudnite ich vyhodiť do zmesového (komunálneho) odpadu. Ako ich správne vyhodiť? Zabalte ich do mikroténového sáčku a riadne ho utesnite. Použité rúška/ rukavice sa totiž v súčasnosti považujú za biologický odpad, ktorým by ste mohli rozšíriť nákazu ďalej.
Chráňte si svoj zrak
Zrak je špecializáciou nášho očného laserového centra už 27 rokov. Vedeli ste, že infikovať sa vírusmi viete aj prostredníctvom vášho zraku? Preto odporúčame nosenie ochranných okuliarov. Nie je však nevyhnutné kupovať si špeciálne okuliare. Svoju úlohu splnia aj slnečné či dioptrické sklá, ako zábrana vstupu vírusu cez spojovku oka. Tipy a rady ako správne používať a čistiť vaše okuliare a šošovky nájdete v našom článku tu.
Život v karanténe so sebou prináša aj zvýšené používanie smartfónov, tabletov, či notebookov, preto je dôležité venovať očiam špeciálnu pozornosť. Netreba však žiadne náročné cviky, postačí aj tzv. preostrovanie, teda zahľadenie sa do diaľky (aspoň na 20 sekúnd) a potom do blízka. Môžete to opakovať viackrát denne. Netreba zabúdať ani na pauzy v pozeraní, občasné gúľanie očami, či časté žmurkanie, ktoré zabezpečí nielen dokonalé prevlažovanie povrchu oka, ale aj správnu očistu jeho povrchu.
Stres
Odporúčať niekomu, aby nebol v strese je asi rovnaké, ako odporúčať niekomu so zlomeným srdcom, aby nebol smutný. Negatívne správy sa na nás valia z každej strany a preto zachovať si chladnú hlavu vôbec nie je ľahké. Vaše telo sa však oveľa lepšie vyrovná so stresom, pokiaľ sa budete zdravo stravovať a budete mať k dispozícii všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebuje. Odbúrať stres vám určite pomôže aj cvičenie, ako je napr. jóga, ktorú si môžete zacvičiť aj doma v obývačke, šport a pomôcť môže aj rozhovor s vašimi blízkymi.
Užívanie vitamínov
- Vitamín D a zinok – výrazný nedostatok týchto prvkov zachytili vedci v Číne u pacientov s najťažším priebehom ochorenia SARS-CoV-2. V našich zemepisných šírkach je v zimných mesiacoch pomerne častým javom nedostatok vitamínu D. Doplniť si ho môžete vo forme kvapiek, tabliet a výborným zdrojom je aj rybí olej. Vitamín D nájdeme aj vo vajíčkach, sušených hubách, avokáde, kakau, kokose alebo datliach. Keďže sú momentálne naše lekárne doslovne vybrakované, jeho účinným zdrojom sú slnečné lúče, ktoré nám so sebou prináša jar a aktuálne slnečné počasie. Stačí aspoň 20-minútový pobyt na slnku denne v kombinácii s čerstvým vzduchom. Zinok si vieme doplniť prostredníctvom prípravkov z lekárne. Tým, čo ho majú momentálne problém zakúpiť, odporúčame prírodné zdroje v jedle ako sú strukoviny a zrná, mäso, morské plody, zelenina, či orechy a semená a pod.
- Vitamín C – Americkí lekári v New Yorku, ktorý sa bohužiaľ stal jedným z ohnísk šíriaceho sa vírusu COVID-19, liečia svojich pacientov aj podávaním infúzií vitamínu C. Na posilnenie imunity nie je potrebné hneď bežať na infúziu. V lekárni dnes dostanete kúpiť vysoko kvalitný vitamín C, pričom odporúčame užívať ho najmä v lipozomálnej forme. Veľkou výhodou takto spracovaného vitamínu C je jeho postupné uvoľňovanie do organizmu, vďaka čomu dokáže ľudské telo vstrebať oveľa viac „Céčka“ z jednej dávky ako pri iných formách. Prírodnými zdrojmi sú šípky, citrusy, kiwi, jahody, červená paprika, brokolica, karfiol, petržlenová vňať, či čili papričky.
- Imunoglukán a betaglukán – slúžia na podporu imunitného systému. Môžete ich používať ako prevenciu a aj počas vypuknutia ochorenia. Pomôžu nám nielen ochoreniu predísť, ale aj zmierniť a zrýchliť jeho priebeh. Okrem stimulácie imunitného systému sú aj skvelým antioxidantom. V rôznych formách ich môžete zakúpiť takmer v každej lekárni.
- Kozie kolostrum – dodáva telu dôležité vitamíny ako sú vitamín A, B1, B2, B12, C, E a D, kyselinu listovú, množstvo stopových prvkov a minerálov, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, kobalt či mangán. Má preto pozitívne účinky na imunitu, tráviaci trakt a prirodzenú črevnú mikroflóru, ktorá je základom pre správne fungujúci imunitný systém. Obsahuje veľké množstvo imunoglobulínov a tiež laktoferín – proteín, ktorý pomáha transportovať železo do červených krviniek a priaznivo ovplyvňuje aj našu psychickú rovnováhu. Opatrné pri jeho užívaní by mali byť osoby intolerantné na laktózu.
- Ženšen – Aj keď sa v názoroch na účinnosť ženšenu výskumy a západná medicína často líšia, na jednom sa zhodujú. Tento liečivý kórejský koreň nemalou mierou prispieva k správnemu vyváženiu imunitného systému, čo je kľúčové pre jeho správne fungovanie. Ženšen odporúčame užívať najmä v doobedných hodinách, pretože má na organizmus aj povzbudivé účinky a mohlo by sa po jeho užití ťažšie zaspávať.
Ako sa stravovať a nestravovať, aby sme si posilnili imunitu?
Pre náš imunitný systém nie dôležité len mať dostatok vitamínov a minerálov, dôležitá je aj správna strava, respektíve životný štýl, ktorý nezaťažuje náš organizmus. Ako sa teda stravovať?
- veľa zeleniny – to, že zelenina je zdravá, nám opakovali už naše staré mamy. Koreňová zelenina, cesnak, cibuľa, pór, zemiaky, či reďkovka sú ľahko skladné, zdravé a vedia vylepšiť mnoho jedál. Dobrým riešením je aj kvasená zelenina, ktorá sa rovnako dobre skladuje a je mimoriadne zdravá. Opatrní pri jej konzumácii by však mali byť ľudia s histamínovou intoleranciou. Teraz je veru najvyšší čas otestovať svoje kuchárske zručnosti a kreativitu a doplniť tak bežné jedlá o tieto skvelé pochúťky.
- jarné bylinky – Skvelým doplnkom stravy sú aj bylinky, ktoré sa začínajú objavovať v našich záhradkách. Medvedí cesnak, púpava, žihľava, pažítka, či žerucha prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému, nezaťažujú náš organizmus a sú pre mnohých pomerne ľahko dostupné. Momentálne je sezóna medvedieho cesnaku, ktorý nájdete rásť na veľa miestach len tak bežne v prírode. Tak šup šup do prírody a nezabúdajte sa chrániť.
- priemyselne spracované potraviny – Údené výrobky, tavené syry, rôzne polotovary (či už mrazené alebo nie), slané pochúťky, cukríky, keksíky, menej kvalitné čokolády či cereálne tyčinky a podobne, to všetko zaťažuje náš organizmus a mali by sme ich konzumovať teraz naozaj minimálne.
- zásoby do špajzy – Všetci máme tendenciu nakúpiť si zásoby, pretože sa obávame, čo nám prinesie ďalší deň. To však neznamená, že by sme mali jesť polotovary a hotové (zmrazené jedlá). Väčšina z nás má teraz dostatok času na to, aby sme si jedlo sami pripravili. Odporúčame preto využívať základné suroviny, ktoré si sami vieme upraviť a ktoré sa dajú veľmi dobre uskladniť. Vhodná je napríklad ryža, pohánka, bulgur, quinoa a všetky druhy strukovín. Je len na vašej fantázii a schopnostiach, čo všetko si z nich dokážete pripraviť. Skvelým riešením sú polievky, omáčky, či placky.
Každý z nás si vie vyhľadať aj sám bežne na internete, čo je pre jeho imunitný systém zdravé a čo naopak škodlivé. Už len treba oprášiť babičkinu kuchársku knihu a vaše telo sa vám naozaj odmení. Navyše nebudete potrebovať možno drastické diéty na prípravu do plaviek :).