Ako správne nosiť okuliare/ šošovky v čase pandémie Covid-19?

Celosvetová pandémia zasiahla hádam všetky odvetvia života, inak tomu teda nemohlo byť ani v prípade ľudí s očnými chybami. V časoch, keď počet krátkozrakých v niektorých kútoch sveta dosahuje aj viac ako 50% miestnej populácie, logicky vzniká veľké množstvo otázok súvisiacich s nosením okuliarov, či kontaktných šošoviek. Ako ich nosiť bezpečne? Čo robiť, keď nemôžete nosiť kontaktné šošovky a okuliare sa vám s nosením rúška nadmerne rosia?

Vieme, že vírus COVID-19 sa primárne šíri vo forme kvapôčok, ktoré sa do tela môžu okrem iného dostať aj cez sliznicu oka. Je preto pochopiteľné, že americká spoločnosť očných lekárov vypracovala akýsi manuál, ako sa správať počas celosvetovej pandémie. Manuál je určený nielen pre odbornú, ale aj laickú verejnosť. Kým oftalmológom odporúča najmä vykonávať vyšetrenia za prísnych hygienických opatrení, tak pre nositeľov kontaktných šošoviek a okuliarov má tiež niekoľko rád, ktoré sme sa pre vás rozhodli doplniť za pomoci našich lekárov: 

Ak sa dá, uprednostnite okuliare.

Ako sme spomínali vyššie, COVID-19 sa prenáša najmä kvapôčkovou infekciou. Podľa štúdie tímu epidemiológov čínskej vlády môže koronavírus, ktorý spôsobuje Covid-19, pretrvať vo vzduchu až 30 minút a to až na vzdialenosť 4,5 metra. Tieto kvapôčky sa do vášho tela môžu dostať nielen vdýchnutím, ale aj cez sliznicu oka na jeho nechránenom povrchu. Preto, ak je to čo i len trochu možné, uprednostnite okuliare pred kontaktnými šošovkami, pretože vytvárajú aj vonkajšiu ochranu (štít) pred vnikom vírusu do vášho organizmu. Ideálne je použiť okuliare, ktoré zakrývajú čo najväčšiu plochu vášho oka. Ak sa napriek tomu neviete kontaktných šošoviek vzdať vôbec, noste aspoň vonku, vo verejnej doprave, v obchodoch a pod. slnečné alebo ochranné okuliare.


ebook ako sa starať o zrak

Kontaktné šošovky používajte s mierou.

Kontaktné šošovky predstavujú v týchto časoch viacnásobné riziko. Človek by sa mohol domnievať, že táto rada súvisí najmä s manipuláciou so samotnými šošovkami. To je samozrejme pravda, avšak riziko predstavuje aj samotné pôsobenie šošovky na ľudské oko. Povrch oka sa nosením kontaktných šošoviek v závislosti od druhu šošoviek viac či menej poškodzuje, nie je dostatočne vyživovaný slzami, stenšuje sa jeho ochranný film nazývaný epitel a to výrazne uľahčuje prienik vírusov do tela práve cez povrch oka. Ľudia, ktorí používajú pravideľne kontaktné šošovky sú viac ohrození aj počas dní, kedy si šošovky do oka nedajú vôbec. Ďalší problém predstavuje podráždenie oka, ktoré je vyvolané ich nosením. Človek je „vďaka“ tomu oveľa náchylnejší sa svojich očí dotýkať, čím sa samozrejme opäť zvyšuje riziko prenosu nákazy. Ak už musíte nosiť kontaktné šošovky, noste ich správne a ideálne len v nevyhnutnutných situáciách ako je práca, kde je nutné nosiť rúško, kde okuliare sa vám neustále rosia a s dodržiavaním prísnych hygienických opatrení a rád, ktoré nádete aj v našom článku tu.

Okuliare noste opatrne.

Aj keď nosenie okuliarov so sebou nesie určité riziká, pridávame sa k radám amerických oftalmológov a odporúčame ľuďom, ktorí potrebujú korekciu zraku primárne používať okuliare. Vo všeobecnosti platí, že sú v časoch pandémie bezpečnejšou voľbou ako kontaktné šošovky a v určitých prípadoch môžu mať dokonca ochrannú funkciu, aj keď aj tu je jedno ALE. Medzi bežné návyky používateľov okuliarov patrí ich časté naprávanie, čoho dôsledkom sa vírus môže zachytiť práve na ich povrchu. Povinné nosenie rúšok tento fakt ešte umocnilo. Ak si nasadíte rúško (prípade respirátor) a okuliare súčasne, je veľmi pravdepodobné, že sa vám okuliare začnú zahmlievať a výsledkom je, že sa okuliarov dotýkate oveľa častejšie. Preto podobne ako smartfón je potrebné ich pravideľne čistiť, pri ich naprávaní používať ochranné rukavice a nedotýkať sa svojej tváre. Na ich čistenie odporúčame vyhnúť sa dezinfekčným prostriedkom s vysokým obsahom alkoholu. Vysoký podiel alkoholu by vám mohol narušiť ich povrch (rám) a znehodnodiť sklá. Úplne vám postačí naniesť na ne tekuté mydlo, nechať ho pôsobiť niekoľko minút a aspoň minútu/ dve ich umývať pod tečúcou vodou.

Ako sa zbaviť nepríjemného zahmlievania skiel počas nosenia rúška?

Povinnosť nosiť rúško mnohým z vás, čo nosia z akejkoľvek príčiny iba dioptrické okuliare, priniesla komplikácie v podobe zahmlených skiel. Takéto problémy riešia aj ľudia, ktorí preferujú nosenie slnečných okuliarov. Existujú však triky, ktoré niektorým z vás môžu zmierniť tento nepríjemný efekt. Neexistuje však zaručený recept, ktorý ho úplne odstráni:

1) Upravte si rúško tak, aby priliehalo k tvári čo najviac v okolí nosa a líc. Priliehavosťou eliminujeme prienik vydychovaného vzduchu, ktorý vám spôsobuje nepríjemné zahmlievanie skiel. Pomôže vám k tomu pevná a formovateľná výstuž (napr. drôtik), ktorá sa nachádza aj v bežne kupovaných zdravotníckych rúškach. Pri takých, ktoré ju nemajú, všijete ohybný drôtik do vrchného lemu z vnútornej strany, prípadne do vnútra rúška.

2) Nie je rúško ako rúško. Ak ani vyššie uvedená rada nepomohla, treba vyskúšať rôzne druhy a veľkosti rúšok. Niektoré vám môžu byť príliš veľké, prípadne zbytočne presahujú až k očiam.

3) Snažte sa nastaviť si okuliare čo najvyššie na koreň nosa. Eliminujete tak prienik vydýchnutého vzduchu, ktorý sa Vám dostáva až do priestoru skiel.

4) Nie každý má možnosť nastaviť si okuliare, aby mu sedeli vyššie. Problém majú najmä tí, ktorých rám je z plastu. Vo výhode sú zas tí, ktorí majú kovový rám, kde sa nachádzajú tkzv. sedielka, ktoré si môžete ľubovoľne upraviť, aby vám okuliare sedeli ako potrebujete. Ak také nemáte, skúste sa pohrať s rúškom, aby čo najviac priliehalo pri nose a vyskúšajte polohu okuliarov na rúšku miesto nad rúškom.

5) Skúste si nechať vymeniť v optike bežné sklá za tie s hydrofóbnou úpravou. Mala by eliminovať a urýchliť odhmlenie skiel.

6) Pre tých, ktorých kúpa nových skiel je príliš drahá záležitosť, existujú spreje proti zahmlievaniu. Ten si jednoducho nastriekate na sklá, necháte pôsobiť a zotriete handričkou. Zakúpite ho v optikách, alebo cez internet.

7) Na internete sa objavili aj recepty vo forme peny na holenie, ktorú si aplikujete na sklá, necháte pôsobiť a potom ju zotriete. My vám takéto niečo odporučiť nemôžeme, nakoľko je tu isté riziko poškodenia skiel.

Ideálnym riešením je bezbolestná laserová operácia očí, ktorá vám umožní žiť život bez podobných obmedzení. Práve toto obdobie je aj ideálnym časom, kedy by ste mali začať nad takýmto zákrokom aspoň uvažovať. Ponúkame vám množstvo zaujímavých článkov, ktoré vám vysvetlia ako takéto zákroky fungujú, či sú takéto zákroky bezpečné, ako si vybrať správne očné centrum a operačné metódy a pod. Zoznam takýchto článkov nájdete tu.

(V našom centre momentálne dodržiavame všetky hygienické a bezpečnostné opatrenia ako napr. pravidelná dezinfekciu priestorov (či už manuálne dezinfekciou alebo formou germicídnych žiaričov), kontrola klientov pri vstupe do centra, obmedzenie počtu klientov v priestoroch nášho centra a pod.)

Blog