02 / 60 20 15 11

Ako správne nosiť kontaktné šošovky?

Či a ako nosiť kontaktné šošovky?

Kontaktné šošovky si prešli za posledné desaťročia pomerne dynamickým vývojom, ktorý priniesol zvýšenú kvalitu života, a to najmä krátkozrakým a ľuďom s astigmatizmom. Ocenia ich hlavne športovci či aktívne žijúci ľudia, ako aj ľudia, ktorí jednoducho nemajú radi okuliare alebo ich zle znášajú.

Ak sa však rozhodnete riešiť svoju dioptrickú chybu práve prostredníctvom kontaktných šošoviek, mali by ste zvážiť všetky riziká, ktoré sú s tým spojené a využívať kontaktné šošovky tak, aby ste tieto riziká do najväčšej možnej miery eliminovali.

Pokiaľ teda používate kontaktné šošovky, mali by ste sa riadiť týmito štyrmi základnými zásadami:

1) Používajte jednodňové (jednorázové) kontaktné šošovky.

Používanie jednodňových šošoviek nie je ekonomicky práve najvýhodnejším riešením, ale minimalizuje riziko infekcií, ktoré so sebou prináša manipulácia s kontaktnými šošovkami pred a po ich použití. My sme preto jednoznačne za šošovky na jedno použitie.

2) Používajte ich pri činnostiach, kde je to pre vás naozaj nevyhnutné,

teda najmä na športové a adrenalínové aktivity, či počas pobytu v prírode. To znamená iba v prípadoch, keď je používanie dioptrických okuliarov naozaj nepraktické, respektíve zdravie ohrozujúce. Počas dňa, keď ste napríklad doma, ich odporúčame odložiť a nechať svoje oči od nich oddychovať. Ich dlhodobým a pravidelným nosením si môžete vytvoriť postupnú neznášanlivosť či nezvratnú deformáciu rohovky. To môže odstupom času spôsobobovať nemalé zdravotné problémy a následky. Čítajte až do konca a dozviete sa aké.

Medzi činnosti, kde ich rozhodne neodporúčame používať, sú napr. sauna, wellness a aj nočný spánok. Ak máte nepríjemný zlozvyk nevyberať si ich pred spaním, odporúčame vám zbaviť sa ho čo najskôr. Zaspávanie s nimi spôsobuje až 6-krát vyššie riziko infekcie, nepríjemnú suchosť oka, začervenanie a môže dokonca spôsobiť poškodenie rohovky. Navyše počas dňa sa na ne prichytávajú rôzne nečistoty (napr. prach), ktoré počas spánku vytvárajú raj pre rôzne mikroorganizmy a alergény.

3) Vyhýbajte sa s nimi vode.

Nie je naozaj žiadnou výnimkou, že ľudia používajú šošovky počas plávania v bazénoch či jazerách. Niet sa čomu čudovať. Plávanie s okuliarmi nie je naozaj nič praktické, avšak treba si uvedomiť riziko v podobe zápalov a  infekcií, ktoré pod šošovkou môžu vzniknúť následkom pôsobenia vody a to nielen z bazéna či jazera, ale aj z vodovodu. Výnimku tvorí iba slaná morská voda, kde je riziko infekcie rovné takmer nule. Treba si však zaobstarať jednodňové šošovky s UV filtrom a vyhýbať sa kontaktu s pieskom. Mohol by sa vám ľahko dostať do očí a spôsobiť nepríjemné rezanie. Pri morskej vode počítajte aj s tým, že vysoký obsah soli zvykne šošovky nadmerne vysušovať a tie sa vám môžu nepríjemne prilepiť k rohovke.

Netreba zabudnúť, že ani sprchovanie nie je výnimkou. Napriek tomu, že je voda v domácnosti chlórovaná, môžu sa v nej vyskytnúť baktérie, ktoré ani dezinfekcia chlórom nezničí. Počas sprchovania sa vám môžu tieto baktérie dostať do oka a spôsobiť vážne problémy. Rovnako si môžete podráždiť oči sprchovými gélmi či šampónmi a znehodnotiť tak aj samotné šošovky.

4) Dodržujte v manipulácii s nimi správnu hygienu.

Pri používaní kontaktných šošoviek je dôležitá správna hygiena. Pred ich nasadením si vždy umyte poriadne ruky a až následne si ich aplikujte. Na ich čistenie a uchovávanie nikdy nepoužívajte nič iné, ako roztoky na tento účel určené. Kontaktné šošovky nesmú prísť do kontaktu s vodou alebo kvapalinou, či už z kohútika, s balenou alebo destilovanou vodou a pod. Takáto voda môže obsahovať baktérie, ktoré môžu v oku spôsobiť závažné problémy. Vždy noste roztok na kontaktné šošovky pri sebe. Nikdy neviete, kedy sa dostanete do situácie, keď si ich budete musieť vybrať a znovu nasadiť.

Ak však aj dodržíte tieto štyri pravidlá, nedokážete riziká spojené s kontaktnými šošovkami eliminovať úplne. Ako sme spomínali vyššie, dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek môže mať za následok nezvratnú deformáciu rohovky. Rohovka pod kontaktnou šošovkou totiž nie je dostatočne vyživovaná (okysličovaná). Chýba jej kyslík a živiny, ktoré na rohovku prinášajú slzy. Kontaktná šošovka prísun kyslíka a sĺz eliminuje až do takej miery, že do rohovky začnú z iných častí oka prerastať cievy, ktoré na rohovke v zdravom oku nemajú čo robiť a časom môžu spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Často sa s takýmto problémom stretávame u našich klientov práve na našich poredoperačných vyšetreniach. Vďaka tomu vieme zistiť, že náš klient je primárne nositeľom kontaktných šošoviek, pričom zanedbával od nich oddych nosením dioptrických okuliarov.

Ak sa chcete takýmto rizikám vyhnúť úplne, no dioptrické okuliare sú pre vás nepraktické, ideálnym riešením je laserová operácia očí napríklad našou najnovšou úplne bezkontaktnou a bezbolestnou operačnou metódou bez rezu oka s názvom SmartSurfACE 7D.


predoperačné vyšetrenie

Blog