02 / 60 20 15 11

Máte astigmatizmus? Pomôžeme vám.

Čo je astigmatizmus?

Astigmatizmus je dioptrická chyba, spôsobená najmä nerovnomerným zakrivením rohovky, ktorá nemá pravidelný pologuľový tvar, ako je tomu pri emmetropii, teda pri ľuďoch s normálnym videním. Človek s astigmatizmom má rohovku sploštenú alebo naopak priveľmi zakrivenú. Časť svetelných lúčov sa preto zbieha mimo miesta najostrejšieho videnia a na sietnicu dopadá deformovaný, neostrý obraz. Často sa táto dioptrická chyba vyskytuje spolu s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

zdravé videnie vs. videnie s astigmatizmom

Ako sa astigmatizmus prejavuje?

Človek s astigmatizmom vidí neostrý, často dvojitý obraz na ľubovoľnú vzdialenosť. Sprievodnými javmi bývajú bolesti hlavy, únava a podráždenie očí. Niekedy sa môžu tieto príznaky objaviť aj v prípade slabého astigmatizmu, keď má jedinec subjektívny pocit, že vidí ostro.

Aké sú príčiny vzniku astigmatizmu?

Astigmatizmus je vrodená dioptrická chyba a u populácie sa vyskytuje pomerne často. Stupeň astigmatizmu je u väčšiny prípadov počas života človeka nemenný a u veľkého percenta populácie je tento stupeň taký nízky, že nespôsobuje takmer žiadne problémy.


ebook ako sa starať o zrak

Najčastejšie formy korekcie astigmatizmu:

  • dioptrické okuliare – mínusové alebo plusové cylindrické sklá
  • kontaktné šošovky – torické
  • laserový zákrok

Okuliare a kontaktné šošovky

Kým okuliare sú najmä nepraktické a ľudia s astigmatizmom ich často nedobre znášajú, kontaktné šošovky môžu spôsobiť oveľa väčšie starosti. Dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek má za následok nezvratnú deformáciu rohovky. Kontaktné šošovky navyše so sebou prinášajú aj riziko v podobe zápalov a infekcií, ktoré pod šošovkou môžu vzniknúť najmä ako následok pôsobenia vody, a to primárne z bazéna či jazera. Bez rizika nie je ani voda z vodovodného kohútika, preto ich odporúčame vybrať von aj v čase sprchovania. Viac o správnom nosení kontaktných šošoviek sa dozviete v našom článku tu.

Laserový zákrok

Najnovším spôsobom korekcie je laserový zákrok, avšak už ani ten nie je žiadnou novinkou, pretože korekcie zraku laserom sa vykonávajú už viac ako 30 rokov. Princípom zákroku je pôsobenie laserových impulzov na rohovku tak, aby z nich laser odparil nerovnosti, čo má za následok, že svetelné lúče prechádzajúce cez rohovku začnú dopadať do bodu najostrejšieho videnia. Laserové operácie očí sú dnes nielen moderným riešením, ale aj úplne bezbolestný  a bezpečný spôsob, ako sa zbaviť dioptrií. Objednajte sa na konzultáciu do jedného z najskúsenejších a najlepšie vybavených centier na Slovensku. Prípadne si o nás prečítajte viac tu, v našom článku.

Blog

Operujeme aj v lete

Laserové operácie očí sú vhodné a bezpečné aj v letnom období.