02 / 60 20 15 11

Astigmatizmus – čo to je a ako ho liečiť

Čo je astigmatizmus?

Astigmatizmus je dioptrická chyba, spôsobená najmä nerovnomerným zakrivením rohovky, ktorá nemá pravidelný pologuľový tvar, ako je tomu pri emmetropii, teda pri ľuďoch s normálnym videním. Človek s astigmatizmom má rohovku sploštenú alebo naopak priveľmi zakrivenú. Časť svetelných lúčov sa preto zbieha mimo miesta najostrejšieho videnia a na sietnicu dopadá deformovaný, neostrý obraz. Astigmatizmus má preto za následok rozmazané alebo dvojité videnie. Často sa táto dioptrická chyba vyskytuje spolu s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.

zdravé videnie vs. videnie s astigmatizmom

Príznaky astigmatizmu a ako sa prejavuje?

Príznaky astigmatizmu sa u ľudí prejavujú neostrým, často dvojitým videním na ľubovoľnú vzdialenosť. Sprievodnými prejavmi bývajú bolesti hlavy, únava a podráždenie očí. Niekedy sa môžu tieto príznaky objaviť aj v prípade slabého astigmatizmu, keď má jedinec subjektívny pocit, že vidí ostro.

Astigmatizmus a šoférovanie?

Najčastejším problémom ľudí s astigmatizmom je šoférovanie, a to najmä vo večerných hodinách. Obraz pri astigmatizme a šoférovaní býva deformovaný, objavujú sa tzv. „duchovia“, splývajú nám guľaté tvary písmen a dochádza k poklesu rozlišovacej schopnosti oka, ako aj citlivosti na kontrast. Pri astigmatizme a šoférovaní dochádza pri podmienkach so zníženou svetelnou intenzitou a za tmy k nadmernému rozmazaniu a oslneniu svetiel oproti idúcich áut a pouličných lámp. Stráca sa odhad vzdialeností a pacient s astigmatizmom musí žmúriť.

Aké sú príčiny vzniku astigmatizmu?

Astigmatizmus je vrodená dioptrická chyba a u populácie sa vyskytuje pomerne často. Stupeň astigmatizmu je u väčšiny prípadov počas života človeka nemenný a u veľkého percenta populácie je tento stupeň taký nízky, že nespôsobuje takmer žiadne problémy.

Stupne astigmatizmu?

Poznáme celkom 2  stupne astigmatizmu. Nízky stupeň astigmatizmu sa objavuje u väčšiny populácie. Je to z dôvodu, že rohovka nie je takmer nikdy úplne pravidelne zakrivená. Nízky stupeň astigmatizmu nespôsobuje žiadne problémy a nevyžaduje žiadnu korekciu dioptrickými pomôckami. Vyšší stupeň astigmatizmu už vyžaduje korekciu dioptrickými pomôckami a môže sa prejaviť rozmazaným či dvojitým videním. Dnes už astigmatizmus vieme účinne odstrániť:

Hodnoty astigmatizmu?

Hodnoty astigmatizmu meriame v jednotkách dioptrií ako pri krátkozrakosti či ďalekozrakosti a zapisujeme pri ňom aj hodnotu osy. Ak sa astigmatizmus vyskytuje v kombinácii s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou, prvou hodnotou označujeme krázkozrakosť či ďalekozrakosť, druhou hodnotou označuje astigmatizmus, ku ktorému je uvedný aj stupeň osy.


ebook ako sa starať o zrak

 

Najčastejšie formy korekcie astigmatizmu:

Okuliare a kontaktné šošovky

Kým okuliare sú najmä nepraktické a ľudia s astigmatizmom ich často nedobre znášajú, kontaktné šošovky môžu spôsobiť oveľa väčšie starosti. Dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek má za následok nezvratnú deformáciu rohovky. Kontaktné šošovky navyše so sebou prinášajú aj riziko v podobe zápalov a infekcií, ktoré pod šošovkou môžu vzniknúť najmä ako následok pôsobenia vody, a to primárne z bazéna či jazera. Bez rizika nie je ani voda z vodovodného kohútika, preto ich odporúčame vybrať von aj v čase sprchovania. Pripravili sme pre Vás aj článok ako správne nosiť kontaktné šošovky, aby ste predišli zbytočným komplikáciám pri astigmatizme.

Laserový zákrok na odstránenie astigmatizmu

Najnovším spôsobom korekcie astigmatizmu je laserový zákrok, avšak už ani ten nie je žiadnou novinkou, pretože korekcie zraku laserom sa vykonávajú už viac ako 40 rokov. Princípom zákroku na odstránenie astigmatizmu je pôsobenie laserových impulzov na rohovku tak, aby z nich laser odparil nerovnosti, čo má za následok, že svetelné lúče prechádzajúce cez rohovku začnú dopadať do bodu najostrejšieho videnia. Laserové operácie očí sú dnes nielen moderným riešením, ale aj úplne bezbolestný a bezpečný spôsob, ako sa zbaviť dioptrií. Objednajte sa na konzultáciu ohľadne astigmatizmu do jedného z najskúsenejších a najlepšie vybavených centier na Slovensku. Prípadne si prečítajte 15 dôvodov prečo sa rozhodnúť pre Excimer.

Blog