Syndróm suchého oka, ľudovo nazývaný aj Suché oko, je civilizačné ochorenie, ktoré sa týka stoviek miliónov ľudí po celom svete. Podľa najnovších odhadov týmto syndrómom trpí až 30% svetovej populácie. Takmer každý tretí pacient, ktorý vyhľadá oftalmológa, si domov odnesie diagnózu Syndróm suchého oka. Ide o pomerne bolestivé a spravidla chronické ochorenie, ktoré má rôzne štádia a formy. Až doposiaľ existovali len veľmi obmedzené formy liečby.
Ako vzniká syndróm suchého oka?
Suché oko patrí medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti, spájajúce sa s vplyvom prostredia, v ktorom človek žije. Odhaduje sa, že práve podmienky v ktorých žijeme, majú 35-50% podiel na vzniku tohto ochorenia. V tejto súvislosti sa často hovorí aj o syndróme „nezdravej“ budovy (nízka vlhkosť, nesprávna izbová teplota, vysoká prašnosť).
Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vznik tohto ochorenia, patria vek, ženské pohlavie, znížené hladiny androgénov, fajčenie, časté používanie zariadení s displejom, nosenie kontaktných šošoviek, rúšok, respirátorov, užívanie niektorých medikamentov (napr. antidepresíva, b-blokátory), ako aj iné ochorenia (Sjögrenov syndróm, reumatoidná artritída, cukrovka a pod.).
Príznaky suchého oka:
- ranné zlepené oči
- iritácia, pálenie, rezanie
- pocit cudzieho telesa či piesku v oku
- časté slzenie
- rozmazané videnie
- intolerancia kontaktných šošoviek
- fotofóbia (svetloplachosť)
Aké príznaky najčastejšie spozoruje ošetrujúci lekár:
- erózie rohovky
- hyperémia spojovky
- hyperosmolarita
- známky zápalu
- poškodenie povrchu oka
- začervenanie a strata jasu
- nestabilita slzného filmu