02 / 60 20 15 11

Starecká slabozrakosť

Človek so stareckou slabozrakosťou potrebuje okuliare na čítanie.

Prejav stareckej slabozrakosti

Starecká slabozrakosť (presbyopia) je vekom spôsobené zhoršenie akomodácie zaostrovania oka na blízku vzdialenosť. Dôvodom je strata pružnosti šošovky, ktorá postupne prichádza o schopnosť meniť svoj tvar. To vedie k nedostatočnému zaostrovaniu a neostrému videniu na blízku vzdialenosť, človek začína potrebovať okuliare na čítanie. Proces presbyopie nastáva aj u klientov trpiacich krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou a astigmatizmom.

starecka-dalekozrakost-n

Korekcia

Stareckú slabozrakosť v našom centre odstraňujeme laserovým operačným zákrokom, alebo implantáciou umelej vnútroočnej šošovky. Operačný spôsob vyberáme podľa veku, dioptrií, či zdravotného stavu. Pre informáciu, na aký operačný spôsob z nižšie uvedených ste vhodný, odporúčame kontaktovať nás telefonicky, alebo e-mailom.

 

 

Či už Vám odporučíme operáciu laserom, alebo formou výmeny vnútroočnej šošovky, v našom centre preferujeme klientov, ktorí majú ideálne kombináciu dioptrií (stareckú slabozrakosť v kombinácii s krátkozrakosťou, astigmatizmom alebo ďalekozrakosťou), pretože takíto klienti dosahujú najlepší želaný efekt. Ak trpíte iba stareckou slabozrakosťou, odporúčame ponechať si dioptrické okuliare na číťanie do doby, kým nenastane nezvratný proces degenerácie Vašej šošovky (sivý zákal).

 

starecka-dalekozrakost-korekcia-n

Normálne videnie vs. starecká ďalekozrakosť

Starecká ďalekozrakosť
Normálne videnie

Operačné metódy

V prípade korekcie stareckej slabozrakosti laserom sa priebeh zákroku vykonáva na povrchu alebo vo vnútri rohovky, ktorú upravíme tak, aby sme dosiahli dobré videnie nielen do diaľky, ale aj na čítanie....Zobraziť viac

PresbyMAX®

Je menej invazívne a oveľa komfortnejšie riešenie stareckej ďalekozrakosti iba za pomoci laserovej technológie. Ponechá sa pritom vlastná šošovka, ktorá poskytuje omnoho fyziologickejšie a prirodzenejšie videnie ako umelá šošovka. Operácie PresbyMAX® je možné vykonať iba na najmodernejších laseroch spoločnosť Schwind, ktoré disponujú technológiou SmartPulse. Pre koho je PresbyMAX® vhodný? Operačná metóda PresbyMAX® je vhodná pre klientov vo veku od 40-55 rokov, ktorí nemajú šedý zákal a nosia okuliare nielen na čítanie, ale aj do diaľky (presbyopia v kombinácii s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo s astigmatizmom). Priebeh zákroku: Pri technológii PresbyMAX® sa v prvom kroku pôsobením roztoku alkoholu uvoľní epitel (povrch) rohovky nad operovanou zónou, ktorý sa odklopí a excimerovým laserom sa odstráni potrebná časť parenchýmu rohovky - vykoriguje sa prvá refrakčná vada (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, či astigmatizmus). V druhom kroku pristúpi laser k vytvoreniu špeciálneho PresbyMAX® profilu, pomocou ktorého zlepšíme videnie na blízku vzdialenosť (stareckú slabozrakosť). Po excimer laserovej ablácii sa epitel priloží na pôvodné miesto. Zákrok sa vykonáva pri lokálnom znecitlivení oka, je bezbolestný a trvá niekoľko minút.

  Výhody PresbyMAX®

 • menej invazívny operačný zákrok
 • rýchlejšia rehabilitácia oka
 • nižšia tvorba pooperačných komplikácií
 • pred samotným zákrokom nasimulujeme výsledok zákroku

  Nevýhody PresbyMAX®

 • nie je vhodný pre klientov starších ako 55 rokov
 • nie je vhodný pre klientov s výskytom sivého zákalu
 • nie je vhodný pre tých, ktorí nosia iba okuliare na čítanie

PRELEX

Druhým operačným spôsobom odstránenia dioptrií na čítanie je výmena vnútroočnej šošovky za umelú. Vzhľadom k tomu, že existujú rôzne typy šošoviek, dôležité je absolvovať s našimi odborníkmi konzultáciu, na ktorej Vám odporučíme šošovku nielen podľa dioptrií, ale aj podľa typu vašej práce, koníčkov, životného štýlu a pod. Výmena vnútroočnej šošovky je trvalým riešením. Priebeh zákroku Pri výmene vnútroočnej šošovky sa vykonáva operácia vo vnútri oka. Do púzdra šošovky sa cez malý rez zavedie ultrazvuková sonda, ktorá rozbije a vysaje pôvodnú šošovku. Následne sa do púzdra vloží nová umelá šošovka. Zákrok sa vykonáva pri lokálnom znecitlivení oka, je bezbolestný a trvá niekoľko desiatok minút.

  Výhody PRELEX

 • ostré videnie nastáva takmer okamžite
 • eliminácia šedého zákalu do budúcnosti
 • možnosť operácie rôznorodých kombinácií dioptrií

  Nevýhody PRELEX

 • invazívny zákrok
 • zákrok je náročnejší na výkon
 • vyššie riziko výskytu komplikácií
 • ďalšia reoperácia je veľmi komplikovaná

Zákrok excimerovým laserom nie je vhodný

pri niektorých celkových ochoreniach (cukrovka, reumatické ochorenia, atď…)
u klientov mladších ako 18 rokov
u klientov s kardiostimulátorom
u klientov s nestabilnou dioptrickou chybou
u klientov s ťažkými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami oka
u klientov so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev
v tehotenstve aj počas dojčenia

 

* Informácie o nevhodnosti klientov na operáciu PRELEX získate telefonicky alebo e-mailom.

* Preferujeme klientov s kombináciou dioptrií (na blízko aj do diaľky).

Každého klienta, ktorý má záujem o operáciu v našom centre, pred operáciou vyšetríme a zistíme, či je na tento zákrok vhodný. Komplexné predoperačné vyšetrenie trvá približne 2-3 hodiny a absolvujete počas neho vyšetrenia ako je objektívna refrakcia, bezkontaktné meranie vnútroočného tlaku, meranie rohovky, pupilometrie (priemer zrenice) a celého optického systému oka, meranie kvality slzného filmu, subjektívne vyšetrenie dioptrií vyšetrujúcim lekárom, kontrola očného pozadia a iné. Na základe týchto vyšetrení je každý náš zákrok maximálne presný („šitý“ na mieru klienta). Platnosť komplexného predoperačného vyšetrenia je 2 mesiace. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre operáciu neskôr, bude potrebné nové predoperačné vyšetrenie.

Na základe výsledkov z komplexného predoperačného vyšetrenia a na základe Vášho celkového zdravotného stavu naši lekári posúdia, či ste vhodný na operáciu excimerovým laserom (PresbyMAX®) alebo na výmenu vnútroočnej šošovky (PRELEX).

Pokiaľ ste vhodným kandidátom na laserový zákrok či na výmenu vnútroočnej šošovky, nasleduje konzultácia s jedným z našich lekárov, ktorý Vám na základe jednotlivých vyšetrení odporučí najvhodnejšiu operačnú metódu či umelú šošovku, vysvetlí postup zákroku, pooperačný priebeh hojenia a zodpovie všetky Vaše otázky.

Upozornenie: Počas vyšetrenia sa vyšetruje aj očné pozadie (rozšírime Vám zreničky), čo zapríčiňuje zhoršené videnie na blízku vzdialenosť po dobu cca 2 hodín.

Cenník

Excimer laserová operáciaCena
Komplexné predoperačné vyšetrenie*150 €

* nevzťahuje sa naň zľava

Dokorekcia (v prípade zhoršenia zraku)300 €
PresbyMAX®
1845 €/ obe oči
Výmena šošovky
Komplexné predoperačné vyšetrenie*150 €

* nevzťahuje sa naň zľava

Implantácia šošovky 595 €/ oko
Monofokálna šošovka (cena od do) 230 €/ oko - 355 €/ oko
Bifokálna šošovka 330 €/ oko - 655 €/ oko
Trifokálna šošovka (cena od do) 950 €/ oko - 1500 €/ oko
Ceny šošoviek sa môžu meniť v závislosti od výrobcu.

Zákrok PresbyMAX® a PRELEX nie je možné financovať na splátky.