Trápi vás syndróm suchého oka? Máme pre vás riešenie.

Syndróm suchého oka v skratke

„Suché“ oko (alebo aj ochorenie povrchu oka) je jedno z najfrekventovanejších očných ochorení. Podľa najnovších štatistík postihuje približne 15% populácie a takmer každý tretí pacient, ktorý vyhľadá oftalmológa, zápasí práve s týmto ochorením.  Ide o relatívne bolestivé a chronické ochorenie, ktoré má rôzne štádia a formy. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že znižuje kvalitu života každého jedného jedinca, ktorý je týmto ochorením postihnutý. Medzi najčastejšie ťažkosti ľudí s týmto ochorením patria problémy s čítaním, používaním PC, pozeraním TV, či šoférovaním.

Prečo nám „suché“ oko zhoršuje videnie?

Slzný film predstavuje najväčšiu optickú silu na povrchu oka a je nevyhnutný pre kvalitné videnie. V dôsledku „suchosti“ oka vznikajú nepravidelnosti na povrchu rohovky a vedú k zníženiu centrálnej zrakovej ostrosti. Laicky povedané, ak máte suché oči, vidíte horšie. Obzvlášť to platí u ľudí, ktorí trpia niektorou z dioptrických chýb, ako sú krátkozrakosť, astigmatizmus či ďalekozrakosť. „Suché“ oko ich chybu ešte zhorší. V neskorších štádiách predstavuje toto ochorenie aj hrozbu v podobe závažnejších komplikácií, ktoré v najhorších prípadoch môžu viesť až k strate videnia.

Ako vzniká syndróm suchého oka?

„Suché oko“ patrí medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa spájajú s vplyvom prostredia, v ktorom človek žije. Odhaduje sa, že práve podmienky v ktorých žijete majú 35-50% podiel na vzniku tohto ochorenia. V tejto súvislosti sa často hovorí aj o symptóme „nezdravej“ budovy (nízka vlhkosť, nesprávna izbová teplota, vysoká prašnosť).

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vznik tohto ochorenia patria: vek, ženské pohlavie, znížené hladiny androgénov, fajčenie, časté využívanie zariadení s displejom, nosenie kontaktných šošoviek, užívanie niektorých medikamentov (napr. antidepresíva, b-blokátory), ako aj iné ochorenia (Sjögrenov syndróm, či reumatoidná artritída a pod.).

Revolučná liečba syndrómu suchého oka

Do dnešných dní existovali len veľmi obmedzené liečebné postupy na kompenzáciu syndrómu suchého oka, ktoré nemali stabilné a trvalé výsledky. Prelomovú terapiu, overenú klinickými štúdiami, ktoré potvrdili aj dlhodobý účinok priniesol až náš prístroj REXON – EYE.    REXON – EYE je špičkové, neinvazívne a dlho trvajúce ošetrenie suchého oka pre všetky typy tohto syndrómu. Vďaka stimulácii metabolizmu a prirodzenej regenerácie buniek dosahuje REXON – EYE veľmi priaznivé a dlhodobé výsledky. O mimoriadnom účinku REXON-EYE svedčia nielen spokojní klienti v našom centre, ale aj tisícky pacientov po celom svete. Pozitívne výsledky sa neprejavia len v subjektívnom pocite pacienta, ale aj v objektívnych meraniach ako napríklad Schirmerov test, či test zameraný na čas rozpadu sĺz (TBUT). Navyše ide o mimoriadne komfortnú, neinvazívnu, bezbolestnú a relaxačnú terapiu. Viac informácií o tomto prelomovom ošetrení sa dozviete na našej stránke

ebook ako sa starať o zrak

Medzi najčastejšie symptómy „suchého oka“ patria:

  • ranné zlepené oči
  • iritácia/pálenie/rezanie
  • pocit cudzieho telesa/piesku
  • časté slzenie
  • rozmazané videnie
  • intolerancia kontaktných šošoviek
  • fotofóbia (svetloplachosť)

Aké príznaky najčastejšie spozoruje ošetrujúci lekár:

  • erózie rohovky
  • hyperémia spojovky
  • hyperosmolarita
  • známky zápalu
  • poškodenie povrchu oka
  • začervenanie a strata jasu
  • nestabilita slzného filmu

Ako sa vyhnúť „suchému oku“?

Aby ste sa vyhli problému suchého oka, odporúčame vám:

  • pozerajte do diaľky – Naše oči sú v pokojnej polohe, keď sa pozerajú do diaľky. Zaostrovať na objekty v našej blízkosti je pre oči zaťažujúce. Viete im však pomôcť, napríklad ak sa približne každých 20 minút pozriete z okna, len tak do diaľky (20 metrov), aspoň na 20 sekúnd (pravidlo 20-20-20).
  • žmurkajte – Predná časť oka sa nazýva rohovka a je zvlhčovaná a vyživovaná slzami. Aby bolo oko správne vyživované, mali by ste žmurknúť každých 3 až 5 sekúnd.
  • okysličujte – Pobyt v klimatizovaných či zafajčených priestoroch očiam rozhodne neprospieva. Avšak nedostatočné okysličenie môže mať na svedomí aj sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Párkrát do dňa by ste sa preto mali ponaťahovať a vyjsť si na čerstvý vzduch.
  • znižujte jas – Okrem pravidelného pobytu na dennom svetle by ste mali na večer vo svojom smartfóne, tablete či notebooku aktivovať takzvaný nočný režim, ktorý vypne modré svetlo, ktoré oči unavuje a vysušuje.
  • hydratujte umelými slzami – Nielen po 40-tom roku života, ale aj vďaka častej práci s počítačom, pozeraní sa do telefónov, tabletov a na TV sa vaše oči enormne vysušujú. Preto treba dbať o ich pravidelnú hydratáciu a kvapkať si pravidelne umelé slzy bez konzervantov.
  • striedajte šošovky a okuliare – Kým okuliare sú najmä nepraktické, šošovky môžu spôsobiť oveľa väčšie starosti. Z dlhodobého hľadiska šošovky bránia vyživovaniu vašej rohovky, následkom čoho do nej začnú prerastať cievy, ktoré vám v budúcnosti môžu spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti (syndróm suchého oka). V prípade, že sa i napriek tomu rozhodnete kontaktné šošovky využívať, mali by ste ich určite meniť každý deň, alebo používať iba pri činnostiach, keď sú naozaj nevyhnutné.

Blog