Strach z laserovej operácie očí

Chceli by ste sa zbaviť dioptrií, ale máte strach z laserovej operácie?

Ak zvažujete odstránenie dioptrií, tak ste už určite počuli o laserovom zákroku, respektíve o operácii očí pomocou lasera. Ako to už v živote často býva, strach je často prekážkou, ktorá nás odradí od vecí, po ktorých túžime. K dlhodobo najpoužívanejším a súčasne najbezpečnejším metódam na odstránenie dioptrických chýb, je zákrok excimerovým laserom bez rezu oka. Tieto metódy nazývame aj povrchovými metódami a patria sem metódy LASEK či TransPRK. Aby sme vedeli posúdiť, nakoľko je strach v prípade týchto metód racionálny, je dôležité pochopiť, ako vlastne zákrok povrchovou operačnou metódou prebieha.

Priebeh zákroku povrchovou operačnou metódou.

Princíp povrchovej laserovej operácie očí spočíva v odstránení epitelu na povrchu rohovky a v následnom veľmi presnom odstránení niekoľkých tisícin milimetra (mikrometre) povrchového rohovkového tkaniva (nemusíte sa báť, počas celej doby operačného zákroku je zákrok vďaka anestetickým kvapkám absolútne bezbolestný). Vďaka tomu sa zmení polomer zakrivenia povrchu rohovky, čím sa eliminuje dioptrická chyba. Týmto spôsobom dnes vieme odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Oproti metódam s rezom, pri ktorých sa využíva femtosekundový laser, ide o veľmi komfortný spôsob operácie, ktorý narozdieľ od metód s rezom neprináša žiadne riziká počas ani po operácii.


predoperačné vyšetrenie

Najnovšie trendy v oblasti laserových operácií očí

Najnovším trendom v oblasti zákrokov bez rezu oka je vylepšená metóda TransPRK, ktorá nesie názov SmartSurfACE 7D. Ide o jedinú bezdotykovú metódu na svete, pri ktorej dokáže laser vykonať celú operáciu v jednom kroku. Inak povedané, epitel aj nerovnosti na rohovke dokáže laser odstrániť súčasne a to v priebehu len niekoľkých sekúnd. Povrch oka je tak len minimálne namáhaný a celá operácia je mimoriadne rýchla a pre klienta veľmi komfortná, pretože sa počas celej operácie žiaden nástroj nedotkne vášho oka. Tento druh zákroku je možný iba na najnovších laseroch spoločnosti Schwind, ktoré nesú označenia AMARIS 1050 RS a disponujú takzvanou SmartPulse technológiou, najmodernejšou technikou, ktorá je momentálne dostupná. EXCIMER, ako jediné pracovisko na Slovensku disponuje práve týmto laserom.

Je takáto operácia bezpečná?

Ak stále váhate, či je excimerový zákrok dostatočne bezpečný, tak Vás možno presvedčia parametre a vlastnosti spomínaného AMARISu 1050 RS so 7D. Odstránenie jednej dioptrie trvá len 1,3 sekundy a je mimoriadne presné vďaka laserovému zväzku s priemerom len 0,54 mm. Prvoradá je však bezpečnosť celého zákroku. Možno ste už počuli, že oko každého človeka má jedinečný algoritmus pohybov a že je zavesené na svaloch. V praxi to znamená, že oko človeka sa aj počas operácie hýbe a aby to nebolo také jednoduché, oko každého človeka sa hýbe inak. I v tejto oblasti dosiahla evolúcia excimerových laserov nový level. AMARIS 1050 RS so 7D, totiž ako jediný laser na svete disponuje systémom sledovania oka, tzv. 7D eye trackingom, ktorý nielenže dokáže všetky pohyby oka sledovať, ale navyše ich vie aj na 100% predpovedať. Viac o tejto technológii a našom prístroji nájdete tu.

Rekonvalescencia

Aby ste si lepšie vedeli predstaviť, čo vás vlastne čaká, mali by ste vedieť, že laserová operácia očí je ambulantný výkon a pár minút po jeho ukončení odchádzate domov. Prvé 3 dni po zákroku sa odporúča dodržiavať kľudový režim, t.j. nenamáhať si oči pri počítači, šoférovaní, pozeraní televízie a podobne. Počas tohto obdobia môžete pociťovať mierny diskomfort, oči vám môžu začať slziť, môžete pociťovať jemné pálenie a rezanie oka, alebo mať pocit, akoby ste mali v oku cudzie teliesko. Oči vám môžu jemne opuchnúť, začervenať a môžete mať aj pocit nádchy či svetloplachosť. Tento diskomfort sa dá dobre tlmiť bežnými liekmi proti bolesti, ktoré je možné zakúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Podľa odporúčaní lekára si oči po operácii budete ošetrovať kvapkami a umelými slzami, ktoré od nás dostanete v rámci ceny zákroku.

Vznikajú pri takejto operácii komplikácie?

Ako každá operácia, aj zákrok excimerovým laserom môže mať určité komplikácie. Pomalšie hojenie, drobné pooperačné jazvičky, ktoré spôsobujú jemný zákal a krátkodobé zvýšenie vnútroočného tlaku. Všetky tieto komplikácie sa však dajú vhodnou liečbou bez následkov zvládnuť a narozdieľ od komplikácií z metód s rezom nebývajú trvalé. Pri vyššej krátkozrakosti môže po určitom čase dôjsť k regresii (návratu zvyškovej dioptrie), hovoríme približne o 2 až 3% všetkých zoperovaných. Pre takéto prípady existuje možnosť reoperácie, ktorú naše špičkové centrum EXCIMER ponúka úplne bezplatne v rámci doživotnej záruky.

V neposlednom rade treba spomenúť, že laserové operácie očí sú tu už viac ako 30 rokov. Za tie roky sa technológie neuveriteľne posunuli dopredu a lekárske štúdie takýchto zákrokov potvrdili, že pri ich správnom a bezpečnom vykonaní a pri správnom výbere operačnej metódy, nehrozí klientom žiadne závažné riziko.

Tak čo, ešte stále váhate? Objednajte sa k nám na nezáväzné predoperačné vyšetrenie, kde sa dozviete viac informácií.

Blog